سوتین چیست

سوتین و یا اسم قدیمی آن کرست در واقع همان پستان بند و سینه بند است. نوعی زیرپوش زنانه است که زنان برای نگهداشتن پستان می پوشند. اگرچه برخی افراد از جمله فمنیست ها با پوشیدن آن مخالف اند، با این حال این پوشش یکی از لباس های زنان است و برخی اعتقاد دارند پوشیدن آن الزامی است. البته به مجموع لباس زیر زنانه نیز کرست گفته می شود که در ادامه با دنیای شیک به آن میپردازیم .

آموزش بستن کرست


در روش اول: باید گیزه یا همان غزن سوتین (کرست) را بسته و آن را از بالا بر تن کنید و بعد پستان ها را در آن قرار دهید

روش دوم به عنوان روش استاندارد: در حالتی که گیره یا غزن باز است آن را در دست ها کرده و روی پستان ها بگذارید و بعد پشت به آینه کرده در حالت مایل و گیره ها را ببندید

روش سوم و راحتترین: سوتین را روی شکم قرار داده بطوری که غزن روی شکم قرار گیرد. آن را بسته و ۱۸۰درجه بچرخانید. سپس دستتان را وارد بندها کنید. فقط این روش برای بستن برخی سوتین ها مناسب نیست و روش دوم فراگیرتر است.

فواید بستن سوتین


سینه بند استاندارد سبب می شود که پستان بد فرم نشود و به سمت پایین آویزان نگردد. از طرفی مالش لباس به سر پستان سبب زخم شدن نوک آن می شود در حالی که سوتین از آن حفاظت می کند.

هنگامی که زنان توسط عاملی تحریک می شوند نوک پستان برون می زند و برجسته می شود. این اتفاق در محل کار دانشگاه و حتی مهمانی برای بسیاری خیلی ناخوشایند است لذا سینه بند کمک می کند که این اتفاق رخ ندهد.

یکی دیگر از فواید این است که کمک می کند هیکل شما متناسب تر به نظر برسد و بر جذابیت شما می افزاید.


در واقع فواید نبستن سوتین این است که هوا در پستان شما جریان دارد و از سویی استفاده از سینه بندهای نامرغوب سبب عفونت در نواحی آن می شود. در برخی موارد رطوبت زیاد در این نواحی سبب ایجاد قارچ پوستی می شود. به همین دلیل افراد را از پوشیدن لباس های پلاستیکی منع می کنند.

پوشیدن سوتین تنگ و چسبان در بسیاری از تحقیقات بخصوص در زمان فعالیتهایی همچون ورزش کردن، ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. دلیل علمی این امر بسته شدن غدد در پستان بدلیل عدم هوا رسانی و ایجاد برجستگی که همان غده سرطانی است، می شود.

عوارض نبستن سوتین


عدم بستن سوتین مناسب سبب شل شدن و افتادگی سینه می شود. این امر بیشتر برای زنانی که ورزش می کنند اتفاق می افتد. لذا سوتین مناسب برای ورزشکاران از بد فرمی پستان جلوگیری می کند. عوارض پزشکی برای نبستن سینه بند تا کنون بیان نشد و مهمترین عامل افتادگی و بد فرمی است.

تنظیم سوتین و یافتن اندازه مناسب


برای این منظور تصاویر آموزشی قرار داده شده است. با این حال در این زمینه بسیار دقت کنید زیرا سینه بند سفت و بستن آن در بلند مدت سبب سرطان سینه می شود. در بستن سوتین نباید احساس درک و تنگی کنید و باید در آن راحت باشید.

سرطان سینه و سوتین


یک راهکار برای جلوگیری از سرطان سینه این است که سوتین را در مدت زمان های کوتاه ببندید. در هنگام خواب آن را باز کنید. بعد از هر بار باز کردن سوتین پستان های خود را ماساژ دهید تا از تجمع سلولی و نتیجتاً غدد سرطانی جلوگیری کنید.

علائم این سرطان شامل توده در پستان، تغییر در شکل سینه به گونه ای غیر عادی، گود رفتگی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسه پوسه شدن نواحی از پوست می باشد. این سرطان می تواند در اندام دیگر زنان گسترش یافته و علائمی چون درد استخوان، تنگی نفس، یرقان و یا تورم غدد لنفاوی می باشد.

علائم بد بستن سوتین


اگر مواردی که گفته می شود را احساس کردید، بدانید که سوتین نامناسبی را انتخاب کرده اید. بند پشتی به بدن شما فشار اورده و یا بدن شما را قرمز کند. بند پشت سوتین جمع شده و به موازات سطح زمین قرار ندارد. نوار سوتین با سمت بالا حرکت کرده و در وسط پستان قرار می گیرد. هم تزار نبودن دو گودی سینه بند یکی دیگر از دلایل می باشد. بهترین حالت وقتی است که گودی آن تمام سطح پستان را بپوشاند در غیر این صورت سینه بند شما تنگ یا گشاد است.

منبع : ویکیپدیا

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *